Stanford Water Polo Club
Junior Olympics

(updated 6/24/15)

10&U Junior Olympic Qualifying
June 28, 2015

Rosters, game times, game locations and maps to the pools are posted below for this weekend's 10&U Pacific Zone Junior Olympic Qualifying Tournament. Games will be played Sunday, June 28. This year there are 7 Pacific Zone Teams which have all pre-qualified for the USA Water Polo Junior Olympics.

Athletes should be at the pool 1 hour prior to the start of thier first game for team meetings and warm up.

10&U A

Game Day: Sunday, 6/28
Game Time:
10:15 am, 12:30 pm, 3rd game TBD
Location:
Indian Valley College

Map:
click here
Full: Schedule: click here

Affeld, Jordan
Atwal, Mehar
Bachler, Luke
Borden, Nicholas
Edholm, Wolfgang
Fang, Michael
Gillett, Paedrin
Kay, Jackson
Kiesling, Tommy
Lewis, Gabriella
McCann, Patrick
Moon, Liam

Coach: Whit Loy


12&U Junior Olympic Qualifying
June 26-28, 2015

Rosters, game times, game locations and maps to the pools are posted below for this weekend's 12&U Pacific Zone Junior Olympic Qualifying Tournament. Games will be played Friday, June 26 - Sunday, June 28. This year there are 16 teams competing for 14 Pacific Zone spots at this summer's USA Water Polo National Junior Olympics (9 Championship Division, 5 Classic Division).

Athletes should be at the pool 1 hour prior to the start of thier first game for team meetings and warm up. All athletes must wear 2015 Stanford Team Suit during the qualifying competition.

12&U A
12&U B

Game Day: Friday, 6/26
Game Time:
1:40 pm, 5:00 pm
Location:
Acalanes HS

Game Day: Saturday, 6/27
Game Time: 10:40 am, 2nd game TBD

Map:
click here
Full: Schedule: click here

Game Day: Friday, 6/26
Game Time:
12:50 pm, 3:20 pm
Location:
Acalanes HS

Game Day: Saturday, 6/27
Game Time: 9:50 am, 2nd game TBD

Map:
click here
Full: Schedule: click here

Heller, Michael
Hilderbrand, Gregory
Johnston, Luke
Montoya, Gabriel
Plaschke, Andrew
Poulos, Joshua
Price, Griffen
Rohlen, Harrison
Siminoff, Ben
Stephens, Atticus
Tsotadze, Jake
Untrecht, Joe
Vot, Jack
Weigle, Luke

Coach: Tim Kates
Assistant Coach: Terry O'Donnell

Barman, Chase
Irwin, Isaac
Kaprelian, J.T.
Kirincich, John
MacMitchell, Connor
Montoya, Julian
ODonnell, Terence
Rotenberg, Isaac
Sahasrabuddhe, Siddhartha
Seed, Aidan
Seed, Kai
Skinner, Colin
Swart, William

Coach: Peter Olson
Assistant Coach: Terry O'Donnell

14&U Junior Olympic Qualifying
June 27-28, 2015

Rosters, intial grouping game times, locations, and maps to the pools are posted below for this weekend's 14&U Pacific Zone Junior Olympic Qualifying Tournament. Games will be played Saturday, June 27 - Sunday, June 28. 17 teams will be competing for the remaining 16 Pacific Zone spots at this summer's USA Water Polo National Junior Olympics (3 Championship Division, 10 Classic Division, 3 Invitational Division).

Athletes should be at the pool 1 hour prior to the start of thier first game for team meetings and warm up. All athletes must wear 2015 Stanford Team Suit during the qualifying competition.

14&U B
14&U C
Game Day: Saturday, 6/27
Game Time:
12:05 pm, 2nd game TBD
Location:
SODA Center
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Game Day: Saturday, 6/27
Game Time:
8:25 am, 1:55 pm, 3rd game TBD
Location:
Las Lomas HS
Map:
click here
Full: Schedule: click here

Aksoy, Berk
Aliaga, Lucca
DePuy, Finnegan
Enright, Connor
Fitzgerald, Sean
Gallagher, Joe
Gran, Cooper
Housenbold, Noah
Mihalko, Alex
Newby, Conor
Pak, Hudson
Plaschke, James
Smyth, AJ
Tocchini, Steven
Tran, Ethan

Coach: Matt Johnson

Aliaga, Auggie
Brockett, Roger
Caltagirone, Gianluca
Cheung, Colby
Gormley, Dexter
Gouchon, Paul
Ha, Justin
Hovsmith, Nick
Marco, Xavier
Pageler, Jake
Pasquesi, Theodore
Ponterio, Christophet
Rossi, Mason
Vargas, Sebastian
Vitakis, Christian

Coach: Matt Heagy

16&U Junior Olympic Qualifying
June 26-28, 2015

Rosters, intial grouping game times, locations, and maps to the pools are posted below for this weekend's 16&U Pacific Zone Junior Olympic Qualifying Tournament. Games will be played Friday, June 26 - Sunday, June 28. 24 teams will be competing for the remaining 12 Pacific Zone spots at this summer's USA Water Polo National Junior Olympics (1 Championship Division, 8 Classic Division, 3 Invitational Division).

Athletes should be at the pool 1 hour prior to the start of thier first game for team meetings and warm up. All athletes must wear 2015 Stanford Team Suit during the qualifying competition.

16&U C
16&U D

Game Day: Friday, 6/26
Game Time:
6:25 pm

Game Day: Saturday, 6/27
Game Time:
10:15 am, 2nd/3rd game TBD

Location:
SODA Center
Map:
click here
Full: Schedule: click here

Game Day: Friday, 6/26
Game Time:
12:55 pm

Game Day: Saturday, 6/27
Game Time:
9:20 am, 2nd/3rd game TBD

Location:
SODA Center
Map:
click here
Full: Schedule: click here

Babian, Aaron
Box, Christopher
Cady, Shane
Ferrari, Sean
Leung, Kyle
Little, Scott
Lozinski, Frank
Maxwell, Andy
Seymour, Walker
Steinback, William
Tandy, Patrick
Untrecht, Maximilian
Vort, Alec
White, Cooper
Zhao, Patrick

Coach: Peter Davis
Arita, Jason
Barman, Jack
Bates, Tommy
Burlinson, Jack
Cevenger, Jackson
Fatica, Giorgio
Freudenstein, Dakota
Hill, Blake
Iyer, Atreya
Marston, Gary
Metz, Christopher
Pendolino, Zachary
Phillips, Thomas
Tannous, Ziad
Wall, Jr. , Bobby

Coach: Eric Bakar

18&U Junior Olympic Qualifying
June 20-21, 2015

Rosters, intial game times and locations, and maps to the pools are posted below for this weekend's 16&U Pacific Zone Junior Olympic Qualifying Tournament. This year there are 20 teams competing for 16 Pacific Zone spots at this summer's USA Water Polo National Junior Olympics (6 Championship Division, 8 Classic Division, 2 Invitational Division). Teams that finish outside the top 5 of the first weekend of qualifying will be re-seeded and will return to competition June 26-28 for the remaining 11 spots.

Athletes should be at the pool 1 hour prior to the start of thier first game for team mettings and warm up. All athletes must wear 2015 Stanford Team Suit during the qualifying competition.

18&U A
18&U B
Game Day: Saturday, 6/20
Game Time:
11:10 am, 2nd game TBD
Location:
Acalanes HS
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Game Day: Saturday, 6/20
Game Time:
9:20 am, 2nd game TBD
Location:
Miramonte HS
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Asplund, Kevin
Bisconti, Nick
Conner, Will
Goodenough, Andrew
Harvey, Grant
Kirk, Patrick
Marco, John Claude
Perla-Ward, Nelson
Pickard, Jack
Somple, Max
Swart, Michael
Viollier, Benoit
Wayne, Ari
Xi, Christopher
Znidarsic, Christian

Coach: Brian Kreutzkamp
Assistant Coach: Colin Mello

Ayoob, Hart
Banks, Finn
Curry, Cade
Duffy, Patrick

Hansen, Kevin
Hilde-Jones, Calder
Katsis, Andreas
Lowdon, William
Pagano, Luca
Rosati, Winston
Sankarraman, Anup
Shepherd, Ian
Spence, Michael
Stratton, Alex
Witte, Spencer

Coach: Brandon Johnson

 


14&U Junior Olympic Qualifying
June 19-21, 2015

Rosters, intial game times and locations, and maps to the pools are posted below for this weekend's 14&U Pacific Zone Junior Olympic Qualifying Tournament. This year there are 23 teams competing for 21 Pacific Zone spots at this summer's USA Water Polo National Junior Olympics (8 Championship Division, 10 Classic Division, 3 Invitational Division). Teams that finish outside the top 5 of the first weekend of qualifying will be re-seeded and will return to competition June 25-28 for the remaining 16 spots.

Athletes should be at the pool 1 hour prior to the start of thier first game for team mettings and warm up. All athletes must wear 2015 Stanford Team Suit during the qualifying competition.

14&U A
14&U B
14&U C
Game Day: Friday, 6/19
Game Time:
12:00 pm, 3:40 pm
Location:
Acalanes HS
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Game Day: Friday, 6/19
Game Time:
1:50 pm, 6:25 pm
Location:
SODA Center
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Game Day: Friday, 6/19
Game Time:
12:55 pm, 4:35 pm
Location:
SODA Center
Map:
click here
Full: Schedule: click here

Ballack, Kyle
Discipulo, Gabriel
Graessle, Jake
Hiremath, Jason
Kirk, Dominick
Kujawa, James
Kunwar, Jayden
Naone, Alika
Patterson, Maxwell
Rapperport, Benjamin
Riley, Will
Smith, Noah
Untrecht, Sam
Warmoth, Eric
Weigle, Larsen

Coach: Clarke Weatherspoon

Aksoy, Berk
Aliaga, Lucca
DePuy, Finnegan
Enright, Connor
Fitzgerald, Sean
Gallagher, Joe
Gran, Cooper
Housenbold, Noah
Mihalko, Alex
Newby, Conor
Pak, Hudson
Plaschke, James
Smyth, AJ
Tocchini, Steven
Tran, Ethan

Coach: Matt Johnson

Aliaga, Auggie
Brockett, Roger
Caltagirone, Gianluca
Cheung, Colby
Gormley, Dexter
Gouchon, Paul
Ha, Justin
Hovsmith, Nick
Marco, Xavier
Pageler, Jake
Pasquesi, Theodore
Ponterio, Christophet
Rossi, Mason
Vargas, Sebastian
Vitakis, Christian

Coach: Matt Heagy

16&U Junior Olympic Qualifying
June 13-14, 2015

Rosters, intial game times and locations, and maps to the pools are posted below for this weekend's 16&U Pacific Zone Junior Olympic Qualifying Tournament. This year there are 29 teams competing for 17 Pacific Zone spots at this summer's USA Water Polo National Junior Olympics (6 Championship Division, 8 Classic Division, 3 Invitational Division). Teams that finish outside the top 5 of the first weekend of qualifying will be re-seeded and will return to competition June 26-28 for the remaining 12 spots.

Athletes should be at the pool 1 hour prior to the start of thier first game for team mettings and warm up. All athletes must wear 2015 Stanford Team Suit during the qualifying competition.

16&U A
16&U B
16&U C
16&U D
Game Day: Saturday, 6/13
Game Time:
1:55 pm, 2nd game TBD
Location:
Miramonte HS
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Game Day: Saturday, 6/13
Game Time:
10:15 am, 2nd game TBD
Location:
SODA Center
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Game Day:Saturday, 6/13
Game Time:
8:25 am, 2nd game TBD
Location:
Miramonte HS
Map:
click here
Full: Schedule: click here
Game Day:Saturday, 6/13
Game Time:
12:05 pm, 2nd game TBD
Location:
SODA Center
Map:
click here
Full: Schedule: click here

Bhatia, Niko
Bignell, Jack
Caryotakis, Nikolas
Churukian, Andrew
Enright, Jackson
Geschke, Miller
Hamilton, Quinn
Jozefov, Andrew
Landrum, Jacob
Nemeth, Alexander
Rethans, Anthony
Rohlen, Luke
Rowland, Chris
Rumptz, Kyle
Tsotadze, Alex

Coach: Jamie Frank

Bailey, Charles
Barnett, Hunter
Batista, Lucas
Bistrin, Henry
Fouts, Kalani
Koustoumbardis, Andrew
Lee, Young
Mallery, Jonathan
Penner, Andrew
Puentes, Nathan
Sonsini, Michael
Stanley, Jared
Tallman, Eric
Tanis, Corey
Viollier, Alan

Coach: Aaron Johnson

Babian, Aaron
Box, Christopher
Cady, Shane
Ferrari, Sean
Leung, Kyle
Little, Scott
Lozinski, Frank
Maxwell, Andy
Seymour, Walker
Steinback, William
Tandy, Patrick
Untrecht, Maximilian
Vort, Alec
White, Cooper
Zhao, Patrick

Coach: Peter Davis
Arita, Jason
Barman, Jack
Bates, Tommy
Burlinson, Jack
Cevenger, Jackson
Fatica, Giorgio
Freudenstein, Dakota
Hill, Blake
Iyer, Atreya
Marston, Gary
Metz, Christopher
Pendolino, Zachary
Phillips, Thomas
Tannous, Ziad
Wall, Jr. , Bobby

Coach: Eric Bakar